OPiTU czyta opowieści

W ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień 2020 powstała inicjatywa słuchowiska "OPiTU czyta opowieści". Jako profilaktycy i terapeuci staramy się, aby o problemach, uczuciach, emocjach, uzależnieniu, zdrowiu psychicznym rozmawiało się z każdym - niezależnie od wieku. Między innymi dlatego postanowiliśmy przygotować coś, czego dotychczas nie robiliśmy - słuchowiska tematyczne. Wszystkie nagrania zostały przygotowane w ramach pracy Działu Profilaktyki oraz całego OPiTU. Jeśli więc szukają Państwo materiałów audio do pracy z ludźmi w każdym wieku - także dziećmi - to jesteście Państwo w dobrym miejscu. Zapraszamy do darmowego pobierania, słuchania oraz rozmawiania. W końcu to rozmowa i pewien komunikat jest pierwszym krokiem ku zmianie.

Uwaga: aby ułatwić pracę z konkretnymi bajkami, stworzone zostały specjalne karty pracy. Jeśli dla bajki takowa jest dostępna, link do niej znajduje się tuż nad paskiem odtwarzacza.

5

Opos Fiodor

czas trwania: 4 minut 36 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski   |  korekta: Agata Szpuła

czytają: Agata Szpuła  |  produkcja: Bartosz Łapa  |  sugerowany wiek odbiorców: 7+

słowa kluczowe: zdrowie fizyczne, substancje psychoaktywne, leki, ostrożność

Fiodor, opos mieszkający nieopodal ludzi, jest ciekawskim, ale i niekoniecznie ostrożnym zwierzakiem. Zjada wszystko to, co znajdzie... Niestety, nie wszystko co jemy wpływa na nas dobrze. Są bowiem takie rzeczy, tabletki, czy napoje, które mogą niekorzystanie wpłynąć na to, jak działamy i żyjemy.

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło – freesound.org [het_HCKM_DS_huis, olver, nocoz, moxcr]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Piotr Prosinowski.


 

Dziki i wilki

Walka o posłanie z mchu

czas trwania: 8 minut 21 sekund  |  tekst: Dział Profilaktyki OPiTU

czytają: Małgorzata Woźna i Piotr Prósinowski  |  sugerowany wiek odbiorców: 5+

słowa kluczowe: konflikt, wojna, dezorientacja, wsparcie, rozmowa, rodzina, strach

W sercu lasu rozpoczął się konflikt o polanę nazywaną Posłaniem z Mchu. Historia opowiada o niepewności, niepokoju oraz strachu, który przychodzi z czasem wojny. Opowieść przypomina także o tym, że trudny czas rodzi wiele pytań, ale także potrzebę wspólnego wspierania się, rozmowy oraz zaufania.

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło – freesound.org [jacekksiazek]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Piotr Prosinowski.


 

Kotka Celina

Kotka Celina

czas trwania: 8 minut 38 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski  |  korekta: Małgorzata Woźna

czyta: Małgorzata Woźna  |  sugerowany wiek odbiorców: 6+

słowa kluczowe: zmiana, strach, niepokój, reagowanie na trudne sytuacje

Kotka Celina mieszka w swoim starym młynie. Zna jego każdy kąt, każdą tajemnicę oraz każdą skrzypiącą deskę. Jednak pewnego dnia przychodzą ludzie i zaczynają rozglądać się po jej domu, mierzyć go, dyskutować... Wszystko to zwiastuje nadchodzącą zmianę....

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: zrodlo - freesound.org [kyles, PimFeijen, ftpalad, omarie, kasa90]. Grafika naglowka przygotowana w programie Canva, projekt: Piotr Prosinowski.


 

Psiak Nemo

Psiak Nemo

czas trwania: 11 minut 57 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski i Anna Rejkowska-Olszewska  |  korekta: Małgorzata Woźna

czyta: Anna Rejkowska-Olszewska |  sugerowany wiek odbiorców: 6+

słowa kluczowe: zdrowie, zaufanie, troska, obawa, słabość, choroba, rodzina

Psiak Nemo mieszka ze swoją ukochaną rodziną ludzi. Wspólnie przeżywają przygody i radzą sobie z przeróżnymi przeciwnościami losu. Jednakże, pewnego dnia Nemo zaczyna czuć się gorzej. Jak poradzi sobie z tą sytuacją? I jak zareagują jego domownicy?

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: ·ród·o - freesound.org [Breviceps, Caap, richwise, BalancedEnergy10]. Grafika nag·ówka przygotowana w programie Canva, projekt: Piotr Prósinowski.


 

Cała Szelma

czas trwania: 10 minut 36 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski  |  korekta: Luiza Sendal

czyta: Piotr Prósinowski  |  sugerowany wiek odbiorców: 7+

słowa kluczowe: emocje, uczucia, relacje, bliskość, rodzina

Historia opowiada o przygodzie małej łasicy imieniem Szelma, która poddając się swojej ciekawości oddala się od domu. Z jednej strony popada z tego powodu w tarapaty, z drugiej natomiast coraz lepiej zaczyna rozumieć tak i swoje uczucia, jak i uczucia swojego ojca - Drapichrusta.

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [sonidosreales245, Sclolex, davidcgerena85, kyles]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Luiza Sendal.


 

Lisia Bohaterka i Muflon

czas trwania: 8 minut 14 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski  |  korekta: Luiza Sendal

czyta: Luiza Sendal  |  sugerowany wiek odbiorców: 4+

słowa kluczowe: niesienie wsparcia, zdrowie psychiczne, świadomość własnych możliwości i granic

Historia opowiada o Lisiej Bohaterce, mieszkance wielkiego lasu, która chce nieś wsparcie innym. Każdy w tarapatach może liczyć na jej zręczne łapki i wielkie doświadczenie... Ale czy Lisica, niosąc pomoc wszystkim wokół, pamięta o tym, aby dbać także o swój odpoczynek i swoje własne możliwości? Czy znajdzie się ktoś, kto przypomni jej o jej własnych potrzebach?

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [silencyo, slamaxu, Pfannkuchn, SoundsForHim]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Luiza Sendal.


 

Wizon o Srebrnej Łapie

czas trwania: 9 minut 12 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski  |  korekta: Luiza Sendal

czyta: Ewa Wiśniewska  |  sugerowany wiek odbiorców: 4+

słowa kluczowe: różnorodność, tolerancja, przygoda, przyjaźń

Historia opowiada o Wizonie Siwku, który różni się od pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. Jedna z jego łapek posiada niesamowitą, srebrną łapkę. Czy mały bohater znajdzie przyjaciela? Czy zostanie zaakceptowany przez innych mieszkańców polany?

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [Antonio_Lai, plasterbrain, 14FPanska_Nemec_Petr, fenixevendir, lzmraul, schademans]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, z wykorzystaniem obrazu pixabay [Clker-Free-Vector-Images], projekt: Luiza Sendal.


 

Borsuk Srebrnonos

czas trwania: 11 minut 30 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski  |  korekta: Luiza Sendal

czyta: Agnieszka Nadratowska  |  sugerowany wiek odbiorców: 10+

słowa kluczowe: depresja, kryzys, pomoc, terapia, zmiana

Historia opowiada o Borsuku Srebrnonosie, który przeżywa swojego rodzaju kryzys. Wszystko wydaje mu się ciężkie, trudne, pracochłonne... Chociaż pamięta, że nie zawsze tak było, ciężko mu zmienić to, jak się obecnie czuje. Czy uda mu się znaleźć sposób na poradzenie sobie z daną sytuacją? Czy ktoś może mu pomóc?

Jako, że tematyka depresji i obniżenia nastroju zazwyczaj wymaga dodatkowego omówienia, zachęcamy do tego, by użyć niniejszego nagrania jako iskry do zainicjowania rozmowy dorosłego z dzieckiem na ten trudny, acz ważny temat.

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [OwlStorm, spookee]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Luiza Sendal.


 

Małpa

czas trwania: 7 minut 20 sekund  |  tekst: Agnieszka Pilecka

czyta: Katarzyna Wiśniewska  |  sugerowany wiek odbiorców: 10+

słowa kluczowe: wolność, tożsamość, przyjemność, akceptacja, oczekiwania społeczne

Historia opowiada o Małpie Malwinie, która spacerując w pobliżu rzeki, wcale nie tak daleko od ludzi, stara się znaleźć równowagę pomiędzy tym, kim wie, że jest, a tym, kim inni oczekują, że będzie. Z pozoru historia o małpich figlach, ale czy nie kryje się pod tym wszystkim coś więcej?

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [j1987, potok_potoczny]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Luiza Sendal.


 

Żuk Gnojak

czas trwania: 7 minut 10 sekund  |  tekst: Agnieszka Pilecka

czyta: Agnieszka Pilecka  |  sugerowany wiek odbiorców: 13+

słowa kluczowe: odmienność, akceptacja, przyjaźń, radość, zadowolenie z małych rzeczy

Historia opowiada o Żuku Żeliborze, który - jak to żuki tegoż gatunku - zajmuje się dość przyziemnymi materiami. Tocząc swoją piękną kulkę, napotyka na jednego ze znajomych zwierzaków. Rozpoczyna to dość ciekawą i humorystyczną wymianę myśli i opinii.

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [AugustSandberg]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, z wykorzystaniem obrazu pixabay [creozavr], projekt: Luiza Sendal.


 

okladka_szop

Szop Harcołap

czas trwania: 7 minut 19 sekund  |  tekst: Piotr Prósinowski  |  korekta: Paweł Kaczyński

czyta: Paweł Kaczyński  |  sugerowany wiek odbiorców: 4+

słowa kluczowe: odpowiedzialność społeczna, święta, przyjaciele, rodzina, COVID-19

Szop Harcołap - obserwując ludzi - spostrzegł, iż mimo zbliżających się Świąt wszyscy zachowują się jakoś inaczej. Wszyscy noszą osobliwe maski. Zwierzak postanawia dowiedzieć się czemu ludzka codzienność tak bardzo się zmieniła. Czy uda mu się pomóc ludziom w tej przedziwnej sytuacji?

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [kyles, Ihaksi, mariiao2]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Luiza Sendal.


 

okladka_kura

Bezpiecznych Świąt!

czas trwania: 10 minut 7 sekund  |  tekst: Agnieszka Pilecka

czyta: Piotr Prósinowski  |  sugerowany wiek odbiorców: 4+

słowa kluczowe: odpowiedzialność społeczna, święta, przyjaciele, rodzina, COVID-19

Te Święta będą zupełnie inne. Wiedzą o tym tak i ludzie, jak i zwierzęta mieszkające w lesie nieopodal miasta. Czy uda im się spędzić je bezpiecznie, lecz jednocześnie wspólnie? Czy nauczą się jak cieszyć się tym czasem pomimo wszelkich trudności, które przyniósł ten rok?

Zasoby dodatkowe, wykorzystane w audio na licencji CC0 1.0: źródło - freesound.org [kyles]. Grafika nagłówka przygotowana w programie Canva, projekt: Luiza Sendal.


 

Skip to content