Oferta

Dział Profilaktyki OPiTU realizuje działania dla różnych grup: dzieci, młodzieży, rodziców, specjalistów z różnych dziedzin wsparcia społecznego i edukacji zdrowotnej. Dział zajmuje się realizacją programów oraz oddziaływań z obszaru profilaktyki uzależnień oraz zachowań ryzykownych.

Realizujemy między innymi:

  • Poradzimy w cyfrowym świecie – rodzice, dzieci Program jest krótką interwencją profilaktyczną realizowaną w formie konsultacji indywidualnych i rodzinnych ze specjalistą. Skierowany jest do rodziców/opiekunów dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat, wśród których występuje zjawisko problemowego korzystania z nowych technologii. Program obejmuje 3 konsultacje ze specjalistą, na wszystkich spotkaniach obecny jest rodzic/opiekun. W przypadku rodziców i opiekunów dzieci poniżej 9 r.ż. na pierwsze spotkanie rodzic przychodzi sam. W przypadku dzieci w wieku 9-12 lat pierwsze spotkanie odbywa się wraz z dzieckiem. Na konsultację można zapisać się telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 13:00, pod numerem telefonu: +48 518 014 959 (wypełnienie dokumentów: karty uczestnika oraz zgody RODO odbywa się bezpośrednio przed pierwszą wizytą). Dodatkowe informacje na www.poradzimy.net
  • Poradzimy – dla młodzieży eksperymentującej z substancjami – rodzice, dzieci (nastolatki) Program oparty o formę dialogu motywującego przy wykorzystaniu rekomendowanych metod i narzędzi pomoże nastolatkowi rozpoznać i wzmocnić umiejętności indywidualne związane z ograniczeniem używania. Program zakłada również psychoedukację rodziców i opiekunów. Dla kogo? Konsultacje skierowane są do rodziców/opiekunów oraz ich dzieci w wieku od 13 do 15 r.ż. W ramach oferty odbywają się 4 nieodpłatne konsultacje ze specjalistą. Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 13:00, pod numerem telefonu: +48 518 014 959 (wypełnienie dokumentów: karty uczestnika oraz zgody RODO odbywa się bezpośrednio przed pierwszą wizytą). Dodatkowe informacje na www.poradzimy.net
  • Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – rodzice głównym celem zajęć Szkoły dla Rodziców jest przygotowanie rodziców i wychowawców do budowania zdrowych, konstruktywnych relacji z dziećmi i młodzieżą poprzez rozwijanie umiejętności wychowawczych. W ramach warsztatów rodzice mają okazję zaopatrzyć się w różne metody i narzędzia dobrej komunikacji, wspólnego ustalania zasad, stawiania granic, rozwiązywania problemów i wspólnego, rodzinnego działania. Spotkania w ramach Szkoły dla Rodziców pozwalają na wymianę doświadczeń, przemyśleń oraz pomysłów.
  • FreD Goes Net – dzieci (nastolatki) program wczesnej interwencji profilaktycznej w związku z używaniem środków psychoaktywnych przez młode osoby. Program jest rekomendowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. FRED GOES NET to działanie wczesne, możliwie szybko po pierwszej konsumpcji, aby w odpowiednim czasie zrealizować cele profilaktyczne i nie dopuścić do eskalacji używania narkotyków. FRED GOES NET to działanie krótkoterminowe i adekwatne. Jego forma ma być atrakcyjna i akceptowalna przez grupę docelową. Program zakłada, że używanie substancji powinno skutkować odpowiednim i natychmiastowym działaniem zaradczym. Składa się na nie rozmowa kwalifikacyjna oraz 8-godzinny cykl zajęć grupowych. Uczestnik ma możliwość spojrzenia na problematykę używania narkotyków i alkoholu z innej niż jego dotychczasowa perspektywy.
  • Ku Dorosłości – dzieci (nastolatki) zajęcia grupowe skierowanych dla młodzieży w wieku 15-19 lat autorstwa Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej. Cykl składa się z 11 cotygodniowych spotkań. Program skoncentrowany jest na rozwoju psychospołecznym młodych ludzi. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość m.in. zdobycia wiedzy na swój temat, poznania nowych rówieśników, nauki stawiania sobie i realizowania celów, rozwijania umiejętności komunikacyjnych, nauki zarządzania emocjami, nauki asertywności oraz rozpoznawania swoich granic. Uczestnictwo w zajęciach jest dobrowolne i poprzedza je konsultacja indywidualna z prowadzącymi.
  • Forum Liderów Profilaktyki – specjaliści cykl warsztatów dla nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów szkolnych. Kwalifikacja do uczestnictwa to jednoczesne zaproszenie do uczestnictwa grupy specjalistów, którzy podczas wszystkich spotkań nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale także wymieniają się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. Nabory na nowe edycje rozpoczynają się po wakacjach, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.
  • Szkolenia z programów rekomendowanych – specjaliści – Dział Profilaktyki organizuje szkolenia dla realizatorów programów rekomendowanych, m. in. takich jak Przyjaciele Zippiego, Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, czy Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej. Najnowsze informacje o szkoleniach i działaniach można znaleźć na stronie www.zdrowagdynia.pl
  • Seminarium OPiTU – specjaliści co roku, w czasie jesiennym, Dział Profilaktyki OPiTU zaprasza specjalistów z Gdyni na wydarzenie o charakterze konferencyjnym. Podczas wydarzenia skupiamy się na bieżących wyzwaniach z obszaru profilaktyki, psychoedukacji, wychowania i szeroko rozumianego zdrowia, zapewniając różne narzędzia pracy.
  • Podcasty „Falochron” – rodzice, specjaliści Falochron to projekt Działu Profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. W ramach podcastu przeprowadzane są rozmowy ze specjalistami, terapeutami, lekarzami i innymi praktykami doskonale zorientowanymi w obszarze profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień. Wszystkie odcinki można odsłuchać na portalu Spotify.
  • Gra „Sense – jak czujesz?” – dzieci, rodzice, specjaliści kooperacyjna gra karciana, opracowana przez Dział Profilaktyki OPiTU, dofinansowana przez Gdyńskie Centrum Zdrowia ze środków UNICEF. Została „uszyta na miarę” współczesnej i naturalnej potrzeby mówienia o tym, co nam bliskie i czego doświadczamy oraz przełamywanie tabu jakim jest osobiste doświadczanie emocji – bliskości, smutku, zazdrości… i innych, tych przyjemnych, jak i tych, z którymi niekiedy jest nam – ludziom – trudno. W grze „Sense” zapraszamy wszystkich do rozmowy… i do wspólnej zabawy, której sensem i sednem jest lepsze zrozumienie siebie i bliskich oraz zadbanie o relacje. To szczególnie ważne w kontekście efektów pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie. „Sense – jak czujesz?” jest częścią projektu „Zdrowe (za)granie” realizowanego na terenie Miasta Gdyni. Gra dostępna jest w zasobach Biblioteki Gdynia i może zostać wypożyczona – sprawdź dostępność.

Więcej informacji o aktualnych działaniach oraz inicjatywach Działu Profilaktyki OPiTU można sprawdzić na stronie Facebook oraz portalu Zdrowa Gdynia.

Zespół

Agnieszka Nadratowska – Zastępca Dyrektora, psycholog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień

Anna Rejkowska–Olszewska – Kierownik Działu Profilaktyki OPiTU- pedagożka, psychoterapeutka, ukończyła studium terapii depresji i inne dłuższe formy szkoleniowe w zakresie ochrony zdrowia. Posiada wieloletnie doświadczenie szkoleniowe. Certyfikowana realizatorka programów rekomendowanych przez IPIN, PARPA i KBPN. Od 23 lat pracuje w obszarze promocji zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień.

Piotr Prósinowski – doktor nauk społecznych – specjalista ds. profilaktyki – pedagog, autor artykułów naukowych dotyczących kultury cyfrowej ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo, współautor książki “Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo”. Do jego zainteresowań zaliczają się także literatura dziecięca i młodzieżowa, jak i wykorzystanie dramy w zajęciach z młodzieżą

Marta Konieczka – specjalista ds. profilaktyki, Mediator, Instruktor Terapii Uzależnień, realizatorka programu Fred Goes Net. Posiada doświadczenie zawodowe w pracy z osobami w kryzysie psychicznym oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Agata Szpuła – specjalistka ds. profilaktyki uzależnień, psycholog z doświadczeniem w pracy z młodzieżą w kryzysach psychicznych. W jej zainteresowania wpisują się praca systemowa z rodziną oraz ekologia.

Bartosz Łapa – specjalista ds. profilaktyki, psycholog, pedagog, mediator, realizator Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Posiada doświadczenie zawodowe w pracy z osobami w kryzysie psychicznym oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Ewa Wiśniewska – specjalista ds. profilaktyki – psycholog, psychoterapeuta systemowy rodzin w trakcie procesu certyfikacji, mediator. Realizator rekomendowanego programu “Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, również części dla nastolatków oraz “Rodzeństwo bez rywalizacji”. Doświadczenie profilaktyczne zdobywała pracując w Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Kontakt

Kontakt ogólny

ul. Chrzanowskiego 3/5,
81-338 Gdynia
t: 537 137 217
e-mail: profilaktyka@opitu.pl
zapraszamy także do odwiedzania nas na portalu Facebook.
poniedziałek – piątek w godz. 8:00 – 15:00

Kontakt do poszczególnych pracowników:

Anna Rejkowska-Olszewska (kierownik): arejkowska@opitu.pl

Piotr Prósinowski: pprosinowski@opitu.pl

Agata Szpuła: aszpula@opitu.pl

Bartosz Łapa: blapa@opitu.pl

Dział Profilaktyki OPiTU prowadzi także Projekt “Poradzimy”

poradzimy@opitu.pl